eHrvatska Narodna Citaonica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Svibanj 2010. - MVP DONOSI: eKINA

Go down

Svibanj 2010. - MVP DONOSI: eKINA Empty Svibanj 2010. - MVP DONOSI: eKINA

Postaj  tajnoime 17/5/2010, 20:52

Vjerujemo da svi vise-manje znate koliko je Hrvatska prijateljski vezana uz eKinu. Njihova vojska, a i gradjani kad zatreba, se redovite sele u Hrvatsku kada se ne mogu boriti preko MPPova da bi nam pomogli. S obzirom na vjerojatni skori ulazak eKine u EDEN donosimo vam odlican izvjestaj o toj zemlji koji je napisao nas ambsador u eKini SmartyBarty.
Uzivajte u citanju!


eKina


Za one manje upucene... krenimo ispocetka:

Sluzbeni forum eKine: http://bbs.178.com/forum-457-1.html
- momentalni sluzbeni na kojem inace nisu previse aktivni. Mjenjaju ih kao carape.

Chat kanal eKine: irc.rizon.net ----> #echina
- takodjer ne koriste IRC u velikom broju. Najpopularniji program za razmjenu informacija u eKini je QQ. Program slican MSN messengeru na kojem postoje grupe slicne kanalima na IRC-u.


- Trenutno stanje

Kao sto se moze vidjeti na mapi, od 29 originalnih regija eKina trenutno ima kontrolu nad 21 regijom. Vecina od ovih 8 su dobrovoljno prepustene i nalaze se pod saveznickom kontrolom (SAD i Filipini) u svrhu blokiranja Phoenixa i sprecavanja njegovog napredovanja, pa cak i oslobadjanja regija od imperijalistickih Phoenix velesila. U pocetku su to bili Madjari koji su zbog nedavnog pada Hello Kitty izbaceni iz igre. Danas ostaju samo Srbi u Lion Kingu koji bi sudeci prema nedavnim EDEN-ovim akcijama takodjer mogli biti izbaceni sa Azijske pozornice.


Prirodna bogatstva:

Nije potrebno puno komentirati. Kao sto se vidi iz slike Kina u svojim originalnim regijama ima 3 od 5 vrsta high resursa. High oil i high grain u Beijingu, te high iron u Hello Kitty i Lion Kingu (pod srpskom okupacijom).


Stanovništvo:

Kina u zadnjih nekoliko mjeseci biljezi konstantan porast stanovnika. Naravno, ne radi se o baby boomu vec o svakodnevnom priljevu od oko 200-300 novih igraca. Dakako, ne ostaju svi u igri, zapravo vecina ih odustaje buduci da eRepublik jos nije preveden na kineski, a malobrojni RL Kinezi razumiju engleski. Mozda ce ovo zvucati pomalo neambasadorski, no moram reci da je donekle dobro sto je tako. Zamislite samo poplavu Kineza jednog dana kad se ova igra prevede na Kineski. Mislim da ce onaj baby boom u Poljskoj izgledati smjesno naspram Kineskog. Treba imati i na umu da je Kina u RL jos uvjek zemlja koja nema potpune gradjanske slobode pa tako sasvim sigurno nema ni potpunu slobodu oglasavanja. Sto znaci da konvencionalni baby boom kod njih vjerojatno zasad nije moguc.


Ekonomija

Odmah vam moram napomenuti da na tom podrucju nisam previse iskusan tako da se nebih zelio previse upletati u spekulacije oko kineskih planova za poboljsanje iste. Medjutim ono sto vam mogu reci, a i vidljivo je iz doljnje slike je: Kina nema izglasan nijedan trgovinski embargo, u Kini usprkos oslobodjenju HK-a od Madjara industrija irona jos nije potpuno razvijena, mnostvo Madjarskih firmi je ostalo iza neprijateljskih linija no proci ce jos neko vrijeme dok te firme ne preuzmu Kinezi i njihovi saveznici.


GDP: 2604.68 Gold
Izvoz: 466.82 Gold
Uvoz: 466.82 Gold
Inflacija: -4.60 %
Tecaj valute: 1 CNY = 0.02 Gold
Prosjecna placa: 9.92 CNY
Broj kompanija: 1616


Politika

Kao sto mozete vidjeti, daleko najjaca stranka u eKini je NewSMTH koja je na ovim izborima osvojila 40% zastupnickih mandata. Iz nje takodjer dolazi i predsjednik za Svibanj: wangxiaoyall. Kandidaturu, sastav kabineta i plan rada i razvoja doticnog gospodina svi vi koji nemate instaliranu eRepublik plus skriptu (a time ni translator na engleski) mozete vidjeti [21:url=http://docs.google.com/document/pub?id=1lLB47rMEcGmfXtBn_Q1o2n0nfNQYH-NYFxnuapA40oc]ovdje[/21:url].
Buduci da sam jos zelen na ovoj poziciji, da budem iskren nemogu vam detaljnije reci o planu i programu politickih stranaka, osim onoga sto je vidljivo svakome jednim jednostavnim klikom na njihov avatar. Ono sto sam dosad uspio prokuziti je da se sve stranke (naravno) slazu oko pitanja oslobodjenja eKine i ne pregovaranja sa Phoenix silama koje drze ili su drzale pod okupacijom njihove resursima bogate regije. Medjutim kao i u svakoj drzavi postoje razne struje po pitanju izbora saveznika (posebno jednog dana kad eKina bude slobodna drzava sa punim suverenitetom nad svim svojim regijama). Detaljnije o tome ispod u djelu sa savezima.


Saveznistva

Kao sto je vidljivo najveci saveznici eKine su zemlje EDEN-a koje su medju ostalim uz malenu pomoc Amerikanaca uspjele osloboditi HK od Madjarske okupacije koja je trajala skoro godinu dana. Bez namjere za vrijedjanjem ikoga moram ustvrditi da sam za vrijeme koje sam ja proveo u igri dobio jak dojam da amerikanci svojom slatkorjecivoscu i laskavoscu stoje prvi u redu ukoliko im je nesto potrebno, no kad oni trebaju nesto izvrsiti prica je malo drugacija. Da prestanem sa nepotrebnim okolisanjem... svima vam je poznato da je SAD prije dva mjeseca izasao iz EDEN-a iako i dalje suradjuje sa tim savezom, jednako kao i Kina koja je formalno clan SOL-a. Zbog cega suradjuje? Iz jednostavnog razloga, a to je interes. SAD sam nije dovoljno jak (prvenstveno brojcano, financijski je druga prica) da ne ovisi o potpori EDEN-a, iz tog razloga SAD zeli formirati treci savez u kojem bi oni vodili glavnu rijec. Banka i izvor resursa bi bili oni i Kanadjani, Australci i Juzno Afrikanci bi im bili izbor jeftinog titana, a Kinezi misic. Da se ovdje neradi o cistom mlacenju prazne slame moze vam potvrditi i kolicina americkog damagea u oslobadjanju Juzne Afrike i Zapadne Australije od Phoenixa. Dakle da ne ulazim previse u offtopic i americki mindset zelio bih to prikazati u kontekstu eKine.

Amerikanci znaju da je eKina zemlja bogata high ironom, znaju da je to zemlja kojoj je Rusija aktivirala MPP-e, znaju da je to zemlja ogromnog potencijala u buducnosti. Ako netko ovdje dobro predvidja buducnost i ako je spreman za nju onda su to nedvojbeno bas Amerikanci koji se odavno uveliko pripremaju za V2 i u skladu sa njom usmjeravaju svoju politiku. Upravo iz tog razloga vec neko vrijeme pokusavaju pridobiti Kinu na svoju stranu i moram reci da su koliko cujem prokleto uvjerljivi. Kina s druge strane nije pretjerano impresionirana njihovim udvaranjima no kako to inace biva s vremenom ce postati popustljivija i uopce me nebi cudilo da Amerikanci u iducim mjesecima pridobiju ovog igraca na svoju stranu.

Iako Kinezi respektiraju EDEN i iako su zahvalni na svoj pomoci koju su dobili od njega u ratu sa Phoenixom oni ne vide konkretnu korist u pristupanju EDEN-u, smatrajuci taj akt kao nepotrebni financijski uteg oko vrata za njihovu zasad ne pretjerano jaku ekonomiju. Valja biti iskren pa reci da problem i nije toliko clanarina koju bi trebali placati, vec EDEN-ovi interesi koji se prema njima vise fokusiraju na Europu nego na Aziju. Ako cemo vec biti otvoreni mozemo reci i sljedece: Kinezi nisu glupi, znaju da im EDEN ne pomaze iz dobrote vec iz vlastitih interesa, a to su prvenstveno slabljenje ekonomija i utjecaja Phoenix sila oduzimanjem njihovih azijskih kolonija. A oduzimanje kolonija = prevlast nad najljucim protivnikom. Bilo kako bilo, EDEN po pitanju Kine mora zauzeti cvrsci stav i dati im do znanja da Kina sasvim sigurno ima veci interes u oslobadjanju svojih regija nego sto ga ima EDEN. U skladu sa time valjalo bi da Kinezi preuzmu i neke obveze

Iako danas u Aziji postoji savez SOL (ciji je clan eKina kao sto sam spomenuo ranije), svima je jasno da taj savez nemoze opstati u momentalnom bipolarnom poretku. Ideja koja se dosta cesto spominje u zadnje vrijeme u Kini je jednog dana jacanjem azijskih drzava uspostaviti jak Azijski savez koji ce biti u stanju samostalno svim zemljama clanicama jamiciti njihov teritorijalni integritet od imperijalistickih pretenzija zemalja siromasnih high resursima. Ukratko: Phoenix okupacija - ne ponovilo se. Koliko ce proci do uspostave tako necega i hoce li uopce doci, to cemo vidjeti u mjesecima koji dolaze.

Moja razmisljanja glede pristupanja eKine EDEN-u:

Kao sto sam vec ranije napomenuo vjerujem da je Kina zemlja velikog potencijala cija snaga vec sada nije nimalo zanemariva, a u buducnosti moze postati samo puno veca. Mislim da bi upravo iz tog razloga EDEN trebao pokrenuti seriju pregovora sa Kinom oko formalnog pristupanja Kine u EDEN. Svakako se zalazem da Kina ima jednake financijske obveze kao i svaki drugi clan EDEN-a, no da iste budu u skladu sa njenim mogucnostima.

EDEN nadalje treba pomoci kineskom gospodarstvu ulaganjem kapitala u njihove high regije, kao i pomoci u naseljavanju Hello Kitty i danas sutra Lion Kinga kroz otvaranje vojnih iron kompanija u spomenutim regijama, pomoci u razvoju infrastrukture, vojske i informiranja gradjana...

U ovim pregovorima dakako EDEN ne smije zauzeti slabiju poziciju, vec kao sto sam ranije spomenuo treba znati udariti sakom po stolu i Kinezima dati do znanja da su zemlje EDEN-a dosad u oslobodjenje Kine ulozile daleko vise napora i financijskih sredstava nego SAD koji bi pokupio vrhnje na kraju. Ako necemo mi, SAD hoce sigurno... i uz svo postovanje koje imam prema njima kao saveznicima moram vam reci: TO NE ZELITE!


SmartyBarty – ambasador eRH u eKini

tajnoime
Admin

Broj postova : 345
Join date : 07.03.2010

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.