eHrvatska Narodna Citaonica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prosinac 2010. - Biraj - Regiliraj cijene i/ili plaće ili umri

Go down

Prosinac 2010. - Biraj - Regiliraj cijene i/ili plaće ili umri Empty Prosinac 2010. - Biraj - Regiliraj cijene i/ili plaće ili umri

Postaj  AlenDuia 12/12/2010, 21:29

Poštovani građani i građanke lijepe eNaše,

Neznam da li ste već skužili, ali došlo je do gadnih promjena u ekomskom modulu i sada uglavnom u eSvijetu se proizvede do 38% manje graina i irona, a ostalih sirovina i 50% manje, tako da ste mogli vidjeti nagli porast cijena što je i logično jer nijedan pametan poduzetnik neće raditi u minusu pa mu je nekako najlakše podići cijenu.



“Cijene rastu, a plaće padaju”

Ovu izjavu sam pročitao u nekom shoutu, ali evo da objasnimo što se događa sad u ovoj specifičnoj situaciji na tržištu.

Promjene su nam donijele nestašicu sirovina u igri, pogotovo ovih kojih nema na mapi, stone i titanium i to dvoje je posebno poskupilo pa automatski proizvodna cijena kuća, helića i artiljerija raste u nebo.

Ali i ostali proizvodi su poskupili zbog briljatne ideje admina da su sve regije kao medium i samo da se dobiva bonus od 25% za “high” regije i tako sada radnici u raw firmama proizvode samo pola od produktivnosti koje naprave.

Raw je i prije bio oko 60% proizvodne cijene proizvoda, a manje od 40% je plaća imala udio u proizvodnoj cijeni nekog gotovog proizvoda i tako sada ako ostanu plaće iste cijene proizvoda kod nas će skočiti barem za 30% ako ne i više.

Nekim proizvođačima je ostalo očito stocka otprije koji su proizvodili puno jeftinije nego sada i stavljaju cijenu proizvoda na market koja im je trenutno definitivno neisplativa i rade u minusu ako rade.

Neki su poduzetnici zatvorili firme (kao ja) jer nema smisla proizvoditi nešto ako će to nestati za tjedan, dva i tko zna kako će nam to admin refundirati - dosad sam uvijek bio u minusu pa bolje da zatvorim firmu nego da riskiram.

Neki proizvođači su zatvorili tvrtke jer im je prodaja pala jer u zadnjih par dana nema nešto ratova važnijih kao prije, pa ljudi manje kupuju, a i pošto se zatvaraju firme, konkurencija na job marketu je manja i naravno plaće su manje.

Jer poduzetnici mogu birati, smanjiti plaće da budu konkurentni na tržištu, ili povećati cijene.

Ili mogu zatvorit tvrtku, te su tri opcije u igri, ostalo je sve glupo.

Mogu i proizvodit i prodavat u minusu i svoje golde od medalja uložit u firmu i dalje radit u minusu i zbog koga će još 3 poduzetnika propast jer je ovaj jazavac tolko spustio cijenu da nemože nitko radit u plusu.

A i kongresmeni bi mogli malo pratit situaciju i dignut import tax na neke proizovode, imamo 0% bonusa na weapon sektor, neki imaju 20%, a mi imamo import tax na 15% :S

Ma kad sam bio kongresmen i zagovarao da se stavi import barem 50% ili da bude utopistički na 99% onda su govorili da to govorim da zaštitim sebe, što je laž, ja želim zaštiti naše poduzetnike, radnike i činiti dobro eHrvatskoj.

Šta nije bolje da Rumunj ne prodaje produkte proizvedene u Rumunjskoj, nego da dođe k nama kad vidi kak je tu sve lijepo i onda Rumunj otvori firmu kod nas, zaposli 10 novih ljudi i plaća porezu u eHrvatskoj??



Par savjeta za poduzenike:

- ako stavljate ponudu za posao, stavljajte za 0.01 Hrk veću ponudu od prethodne
- ako su plaće u vašoj tvrtki veće od onih na job marketu, nemojte se ustručavat smanjit ih jer ako ih smanjite radnici neće otić u drugu firmu ako će tamo imat jednaku plaću
- ako vidite da Vaš kolega poduzetnik za isti proizvod na marketu spušta cijenu i tako u par dana spustite cijenu za preko 20%, pošaljite mu poruku da dignete cijenu ponovno - što je manji Q firme imat ćete više posla, tj. poruka za poslat
- ako vidiš da radiš u minusu, nije sramota otpustit radnike i zatvorit proizvodnju na neko vrijeme
- bolje je ne radit, nego radit sa gubitkom!
- Poduzetnici stavite znak $ u ime tvrtki - građani kupujte proizvode od tih tvrtki makar bili koju lipu skuplji
- ako kupujete kune sa MM-a, kupujte od Hrvatske Narodne banke
- Mefest - nađi proizvod, pomnoži sa 0.012, doniraj Mefestu, ispuni obrazac i čekaj proizvod



Evo došao je i moj kraj kao Ministar Ekonomije i drago mi je zbog toga jer nisam imao dovoljno vremena da radim ovaj posao kako treba tako da je bolje da netko drugi preuzme ovu poziciju (ali sam upozorio predsjednike kad su me pitali da ću im bit ME da neću bit baš nešto aktivan jer nemogu jednostavno)

Vaš dSoKre


AlenDuia

Broj postova : 64
Join date : 12.12.2010

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.