eHrvatska Narodna Citaonica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prosinac 2008. - Gospodarstvo eHrvatske

Go down

Prosinac 2008. - Gospodarstvo eHrvatske Empty Prosinac 2008. - Gospodarstvo eHrvatske

Postaj  Vladimir Andreev 26/5/2009, 17:36

Odavno nitko nije napisao ništa o tržištu u eHrvatskoj, pa sam ja odlučio malo pročačkati market i iznijeti svoje viđenje. Ponajviše me natjeralo to što me samo tržište zabrinjava, odnosno njegovo samoreguliranje ne ide dobro.

Najveći problem našeg tržišta je su "novi igrači", jer željni zarade otvaraju nove firme u sektorima bez provedbe ikakvog istraživanja, pogleda na konkurenciju, koliko ima proizvoda na tržištu, kolike su potrebe za tim proizvodom i slično.

Najviše zbog novih igrača pišem ovu temu, jer se oni slabo snalaze na tržištu i u kriznim situacijama ne mogu reagirati smireno i izvući novce "iz rukava" te okrenuti situaciju u kritičnom trenutku.

Trenutno stanje po sektorima je sljedeće:

1. Grain - Market: preko 1000 stocka graina
Q1 grain - stvaranje zaliha, minimalna cijena određena, previše tvrtki, premala zarada
Q2 grain - većina proizvoda se proda, no mjesta za nove više nema
Q3 grain - sve se proda, zbog mogućnosti korekcije cijene
Q4 grain, Q5 grain - nema tvrtki

Moje mišljenje:

Za proizvodnju graina trenutno nema potrebe u eHrvatskoj, zalihe su prevelike, te nove tvrtke nisu potrebne.

2. Wood - Market: 300 stocka wooda

Q1 wood - minimalna cijena određena, otkup zagarantiran, premala zarada
Q2 wood - zarada osjetna, otkup zagarantiran
Q3 wood - 1 tvrtka, otkup zagarantiran, potrebna kvalitetnija radna snaga
Q4 wood, Q5 wood - nema tvrtki

Minimalna cijena otkupa Q1 wooda je 1 HRK, što ne donosi profit tvrtkama zbog medium produktivnosti.
Državna tvrtka BioCro Q5 otkupljuje gotovo sav Q1 wood za 1 HRK, Q2 za 2 HRK i Q3 za 3 HRK. Uvoz potreban.
House tvrtke imaju potrebe za woodom koje eHrvatsko tržište nemože opskrbiti otvaranjem BioCro Q5.

Moje mišljenje:

Wood sektor ne pokriva potrebe tržišta u eHrvatskoj, no Q1 wood se ne isplati.
Tvrtke Q2 i veće kvalitete prijeko potrebne radi opskrbe tržišta.
Novim igračima je jako teško otvoriti tvrtku u wood sektoru jer nemogu financirati Q2 tvrtku, no 2-3 suvlasnika bi to mogla financirati.

Napomena:

Sirovine su dobro ulaganje i preporučljive za početnike, nema potrebe za kupovinom sirovina, obračun plaća i zarade vrlo jednostavan. Međutim, problem kod sirovina je to što se isplate tek kod Q2, a to iziskuje veća ulaganja u tvrtku. Novi igrači obično nemaju financija za otvaranje Q2 tvrtke, pa tu vidim jednim djelom problem.

Za otvaranje ovih tvrtki koristite samo ove dvije regije:

Grain - slavonija
Wood - lika i gorski kotar

Pazite da se vi ili vaša organizacija nalaze u navedenim regijama pri otvaranju ovih tvrtki, a za promjenu regije trebate moving ticket.

3. Food - Market: 300 fooda

Q1 food - trenutno pokriva zahtjeve tržišta, osjeća se pad u zalihama
Q2 food - svi proizvodi se prodaju, tržište nepokriveno
Q3 food - jedna tvrtka, tržište nepokriveno
Q4 food, Q5 food - nema tvrtki

Minimalna cijena Q1 fooda je određena, stoga je zarada Q1 tvrtki zbog cijene graina ograničena.
Zalihe se više ne stvaraju, štoviše, potrošnja raste.

Moje mišljenje:

Q1 food pokrivaju tržište jer tvrtke veće kvalitete ne proizvode dovoljno, dok Q2 food i food više kvalitete nedostaju na tržištu.
Potrebne tvrtke Q2 i Q3 fooda zbog sve većih potreba tržišta.
Novim igračima bi se čak i Q1 food mogao isplatiti, sve ovisi o regulaciji plaća i wellnessu radnika, ali sumnjam da itko od njih ima potrebno znanje za takvo što, dok su Q2, Q3, Q4 i Q5 tvrtke hrane dobrodošle i poželjne, ali ne u neograničenim količinama.

4. Gift - Market: nema proizvoda

Q1 gift - trenutno se ne pokrivaju potrebe tržišta
Q2 gift - dvije tvrtke, ne pokrivaju potrebe tržišta
Q3 gift, Q4 gift, Q5 gift - nema tvrtki

Cijena dijamanata je visoka, stoga je i cijena giftova na visokoj razini.
Potrebe tržišta su daleko veće od proizvodnje, a potrebe rastu.

Moje mišljenje:

Gift tvrtke Q2 i više kvalitete su nepotrebne zbog same namjene proizvoda i njegove namjene. Q1 daje 1 wellnessa, Q2 daje 2 wellnessa, itd, a svejedno ne možete donirati giftova u količinama većim od 10 wellnessa(ne giftova) bez obzira na kvalitetu stoga je ulaganje veću kvalitetu firme nepotrebno.
Novim igračima toplo preporučujem ovaj sektor za ulaganje, potrebe će biti sve veće i veće sa dolaskom novih igrača. Međutim, problem je nabava dijamanata što mladima nije jednostavno jer ne znaju omjere i kako se kreću cijene.
Ulaganje je potrebno samo za otvaranje firme, te nabavu dijamanta, koji nisu jeftini, ali je cijena giftova dovoljno visoka da se ulaganje isplati.

5. Weapon - Market: 120 proizvoda

Q1 weapon - država će otvarati svoju tvrtku, tržište zasad zasićeno
Q2 weapon - samo jedna tvrtka, tržište otvoreno
Q3 weapon, Q4 weapon, Q5 weapon - nema tvrtki

Moje mišljenje:

Iskreno govoreći, ne znam puno o ovom tržištu, no, tržište je koje donosi zaradu. Problem ovog sektora je nestabilno tržište i potrebe se mjenjaju ovisno o tome ima li rata/ratova i koliko eHrvatska i njena vojska sudjeluju u njima. Mišljenja sam da se u većoj upotrebi ne isplate kupovati Q3 i oružja više kvalitete, no to sve ovisi o financijama pojedinog građanina. Država će ulagati u Q1 tvrtku oružja i tu će držati niske cijene vjerojatno, pa sumnjam da će biti potrebe za Q1 tvrtkama za proizvodnju oružja.
Novim igračima preporučam ovaj sektor samo u slučaju dobrog odabira dobavljača irona i onima koji imaju dosta vremena za bavljenje tvrtkom. Q2 oružje je svakako poželjan proizvod, ali trenutno u eHrvatskoj ima malo vojnika koji si ga mogu priuštiti.

6. Moving tickets - Market: 30 proizvoda

Q1 moving ticket - na tržištu 4 tvrtke, većina proizvoda se proda
Q2 moving ticket, Q3 moving ticket, Q4 moving ticket, Q5 moving ticket - nema tvrtki

Moje mišljenje:

Na tržištu imamo 4 tvrtke, a većina proizvodnje se proda, no problem je što za proizvodnju trebate oil i to morate uvoziti. Tržište je još mlado za ovakve stvari, ali imam osjećaj da ima mjesta za još jednu tvrtku, pogotovo zbog trenutne situacije u eSvijetu, odnosno pošasti ratova i potrebe za putovanjima. Q2 moving ticket i iznad su apsolutno nepotrebni proizvodi jer nikog ne zanima karta skuplja za cca 8 HRK po kvaliteti radi 1 wellnessa...
Novim igračima ne preporučam otvaranje u ovom sektoru, no ako se netko želi okušati neka pokuša, samo upozorenje da je zarada nestalna, odnosno da se svi proizvodi ne mogu prodati odmah, te treba strpljenja. Samo jedna tvrtka molim u ovom sektoru.

7. House - Market: 4 proizvoda

Q1 house - dvije tvrtke, potrebe će rasti
Q2 house - jedna tvrtka, potrebe će rasti
Q3 house, Q4 house, Q5 house - nema tvrtki

Moje mišljenje:

House je kod nas nerazvijen sektor. Za proizvesti jednu kuću morate imati 4-5 GOLDa, pa morate imati zalihuu novcu. Najveći problem sektora je u nedostatku ljudi sa srednjim i visokim construction skilom.
Novim igračima preporučam ovaj sektor ako imaju strpljenja i vremena, a i zalihe GOLDa moraju imati.
Kuće su potrebne svima u erepubliku i jako su dobro ulaganje, ali dugoročno. Problem ovog sektora je skup wood kod nas radi medium produkcije i zbog švercera koji žele brzu zaradu te iz različitih država uvoze kuće i preprodaju. Time se uništava house sektor u eHrvatskoj.

8. Hospital

Moje mišljenje: skup sport i za novu državu kao što je eHrvatska a kamoli da to netko otvara.

9. Defence System

Moje mišljenje: skup sport i za novu državu kao što je eHrvatska a kamoli da to netko otvara.

Pregled po kvaliteti, sto otvarati i gdje:

Q1 - food(pod uvjetom da se 2 tvrtke Q1 kvalitete prebace na Q2), gift(jedna tvrtka), moving ticket(1 tvrtka), house(1 tvrtka)
Q2 - wood(2-3 tvrtke za početak), food(potrebe za kvalitetnijom hranom su sve veće i veće), weapon(1 tvrtka), house(1 tvrtka)
Q3, Q4 i Q5 - poželjne sve grane osim graina zbog prezasićenosti, te gifta i moving ticketa koji se ne isplati iz gore navedenih razloga.

Problem:

eHrvatska je još nova država u erepubliku i zato je problem zasićenje sektora tvrtkama niske kvalitete, a proizvodi više kvalitete su preskupi za 90% naših građana, stoga je strpljenje najviše potrebno kod naših građana.

Savjet:

Moj savjet novima pri otvaranju tvrtki je da se ne otvaraju na dug, pogotovo ne na dug sa kamatama jer nemate dovoljno znanja ni podataka da znate koliko dobiti koji sektor i pri kojim uvjetima donosi koja tvrtka. Znači, minimum je 30 GOLDa za otvaranje tvrtke, 50 kod Q2, pogotovo ako nisu sirovine u pitanju. Razlog je jednostavan:

5 GOLDa Organizacija + 20 GOLDa + 2 GOLDa za početak proizvodnje + 2 GOLDa za novine u slučaju potreba za oglašavanjem tvrtke(vjerujte da je jako korisno) + novac za plaće.

Nadam se da će veći dio ljudi pročitati ovaj članak ili barem dio koji ih zanima, jer bi im trebalo koristiti u poslovanju i pomoći pri otvaranju tvrtki.

Želja mi je bila samo edukacija novih korisnika i da što manje grešaka rade u početku, te da ovaj članak bude od koristi u prvom redu njima.

Hvala na čitanju od rocker-ma.

Vladimir Andreev

Broj postova : 194
Join date : 12.05.2009

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.