Ozujak 2009. - Eksluzivno - Geopolitika - Roby Petrić

Go down

Ozujak 2009. - Eksluzivno - Geopolitika - Roby Petrić Empty Ozujak 2009. - Eksluzivno - Geopolitika - Roby Petrić

Postaj  InChY on 3/6/2009, 22:14

Nakon dužeg izbivanja s medijske scene u Hrvatskoj evo nas ponovno kući! Užarena geopolitička situacija u eSvijetu, ali i na eBalkanu motivirala nas je na važan razgovor s nekad "Ocem Nacije" danas svijetskim putnikom i avanturistom Robyem Petricem. Nekad preko glasnogovornika i protokola, a danas izravno u njegovoj vili na Pantovčaku...

Postovani gospodine Petric, nakon sto ste se casno s velikim postovanjem eZajednice u Hrvatskoj povukli s funkcije predsjednika eHrvatske, kakvim generalno vidite trenutno stanje u nasoj drzavi?

Stanje u eHrvatskoj je odlicno, po mojem skromnom misljenju. Nakon pocetnih dana uspostave drzave i mojeja dva mandata, Split1700 je odlicno preuzeo kromilo drzave i team koji ima radi odlican posao. Stanje drustva takodjer mogu ocijeniti kao zadovoljavajuce, jer usprkos unutarnjim previranjima, kojih ima u svim zemljama svijeta, prema van se drzimo slozno i zajedno.

Kako ocjenjujete stanje na trzistu u eHrvatskoj. Kao i u RL gospodarstvo je pokretac svih ostalih stvari u drzavi, i vojske i politike, a uspjesno gospodarstvo preduvjet je i za uspjeh i blagostanje svakog pojedinog gradjanina. Sto treba popraviti i gdje su nam jos uvijek "bolne" tocke?</strong>

Iskreno - ne bavim se samim gospodarstvom vise toliko, cak sam i sve svoje tvrtke rasprodao, a kako putujem svijetom, moram sam sebe pokuditi - ni ne pogledam kako je u drzavi. Mea culpa, mea maxima culpa! Ali opet - to sto ja ne moram brinuti o tome pokazuje da ima ljudi koji kvalitetno i zadovoljavajuce rade svoj posao

Sto se tice Hrvatske vojske na kojoj smo razini i smatrate li da u smislu sigurnosti napredujemo i razvijamo se u ono sto zelimo, a to je ne samo vodeca sila u regiji vec i respektabilna vojna sila na karti eSvijeta?

Jedan od prioriteta pri stvaranju drzave bio je upravo stvaranje jake i samostalne Hrvatske vojske. HV je u ovom trenutku vrhunski organizirana i rapidno razvijajuca organizacija. Nase misije unutar Atlantisa stvorile se vrlo pozitivnu sliku o nama kao malom, ali respektabilnom savezniku koji je uvijek za kvalitetnu akciju.

Sam ustroj i organizacija, zahvaljujuci Kokachu, Mogwaiiju, deckima koji vode brigade i svim vojnicima koji se ponose cinjenicom da su pripadnici Hrvatske vojske na vrhunskoj su razini. Fali ratova, pogotovo preko aktivacije MPP-a, da bi kolektivno nabijali skillove. Vjerujem da ce se i zato naci brzo rjesenje.

Svjedoci smo raznih politickih igara i igrica na domacoj sceni. Ima li podmetanja po Vasem misljenju, pa cak i prica poput uvoza stranih glasaca kako bi poduprli odredjenog kandidata. Trebaju li nam trenutno promijene i jeli politicka stabilnost preduvijet za sve ustvari?

Promjena sa svrhom da se napravi - promjena - je obicna glupost. U nasoj drzavi stvari funkcioniraju odlicno, mi jesmo jaka i respektabila drzava u regiji, i to velikim dijelom valja zahvaliti sadasnjem teamu koji je vodi.

Ono sto fali eHrvatskoj je - kvalitetna oporba. Nazalost, u ovom trenutku nemamo jedan oporbeni team ljudi koji bi pokusali kvalitetom udariti na kvalitetu i dati ljudima jos jednu opciju. Koncentracija kvalitete u HDS-u nije dobra za politicku scenu, kao sto ni mnogobrojnost bez rezultata u HUS-a nije dobra. Nama treba kvalitetni bipolarni sustav u kojem ce oporba tjerati vlast da bude bolja - ali primjerima i radom, a ne zazivanjem promjene bez osnova.

O dovodjenju stranaca ne bih trosio mnogo rijeci - kome je toliko stalo da bude netko ili nesto dovodjenjem stranaca - neka mu bude. Eticki nije, zabranjeno nije. Nadam se da cemo ubuduce glasati za kvalitetu, a ne dovoditi strance.

Koje su trenutno najvece prijetnje eHrvatskoj u geostrateskom smislu? Jesu li nam Madjari najozbiljnija prijetnja i sto ciniti u buducnosti kako bi se kvalitetno pripremili za obranu od relano vrlo jakog, ako ne i jaceg sudjeda?

Madjarska i Rumunjska su nasi najveci susjedi. Osobno ne mislim da nam od ikoga prijeti opasnost, jer napasti drzavu znaci automatska aktivacija MPP-a od saveznicke strane, a mi smo dio Atlantisa, a i sam napad je vrlo skup. Mi se od Madjarske strane preventivno osiguravamo bolnicom u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, te postavljajnem defensive sustava, sto se nadam da ce se i nastaviti po ostalim regijama.

Isto tako, imam vjeru u nase saveznike, i u slucaju eventualnog napada (kojeg uistinu ne vidim na obzoru, jer Madjarsku ne dozivljavamo kao neprijatelja, vec kao susjednu drzavu i evenutalnog partnera u buducnosti), ne vjerujem da bi se nesto vece moglo dogoditi, jer savezi su vrlo jaki i osiguravaju dovoljnu pomoc u slucaju obrane.

Kako komentirate dogadjaje u eSrbiji i jesmo li mi zaista "krivac" za sve njihove probleme..

Kao i sa Slovencima, kao sto radimo vec sad i sa Bosancima, tako smo i sa Srbima u pocetku pokusali imati dobrosusjedske odnose i pokusali pokrenuti suradnju. Drzali smo se parole da je ovo novi svijet, da ne moramo RL stvari pretakati i ovdje, pogotovo ne nacionalizam, odnosno onaj primitivni oblik njega kroz vrijedjanja i mrznju.

Srbi su uzvratili na najgori moguci nacin, dobili su ideju da sruse hrvatsku vlast iz zabave, i poceli izvlaciti RL stvari ovdje u igri. Katastrofalna ideja. Ako su oni iz zabave isli raditi rusenje hrvatskog Predsjednika, mogu samo reci da smo se i mi dobro zabavili uzvracajuci napad.

Kao i u slucaju Slovenije, s kojom imamo odlicne odnose i nitko ne pomislja da bi im se naudilo i nikad im se ni nece - tako je moglo biti i sa Srbijom. Ovo je bio njihov, a ne nas izbor.

Kako gledate na eBih i koja je pozicije Hrvatske u odnosu na tu susjednu nam zemlju. Naime, cesto nas optuzuju da za planove o preuzimanju vlasti u Bih. Sto mislite o ideji eRepublike Srpske?

Bosna i Hercegovina je nas novi susjed i najnovija clanica eRepublika. Vec sad im izlazimo u susret sa savjetima i raznim oblicima pomoci, a k tome cemo ih i kraditirati za razvoj njihovo gospodarstva do trenutka kad ne dobiju svoje novce kroz kongres.

I Hrvatska vojska odigrat ce ulogu u zastiti BiH i odratiti prve kongresne izbore u funkciji zastite kongresa od takeovera od strane stranaca, da se ne bi desila pljacka. Mislim da ovo pokazuje kakav je sluzbeni stav nase Vlade. BiH je susjed, BiH je potencijalni i gospodarski i strateski partner i BiH ce biti pod zastitom Hrvatske.

Oko preuzimanja vlasti u BiH optuzuju nas s pravom - pa ima clanaka gdje se lijepo spominju takevore, dijeljenja, cijepanja, cak i dogovori sa Srbima. Problem onih koji to pisu jest - da se to nece dogoditi.

A sto se tice Republike Srpske - sto je to uopce? Opet netko ne moze razlikovati RL i igru?

Hvala tebi, sunce moje zmotano, na intervjuu...Smile

Također hvala svima iz uredništva Internacionala i naravno molim Vas vote i subscribe. Zdravi i veseli bili.....
InChY
InChY

Broj postova : 469

Korisnički profil

[Vrh] Go down

[Vrh]