eHrvatska Narodna Citaonica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Travanj 2009. - "Ekonomični" intervju sa Tomislavom

Go down

Travanj 2009. - "Ekonomični" intervju sa Tomislavom Empty Travanj 2009. - "Ekonomični" intervju sa Tomislavom

Postaj  Johny Stulic 19/4/2009, 14:48

"Ekonomični" intervju sa Tomislavom

Dobrar dan drage čitateljice i čitatelji "In Medias Res-a".
Evo i prilike da pročitate jedan intervju sa našim eGrađaninom,kako sam i obećao u svom prvom broju.
Glavna tema intervjua koju sam izabrao je ekonomija,a ona traži veliku pažnju jer puno i ovisi o njoj.
Stoga sam za intervju odabrao kompetentnu osobu,a to je Tomislav.

Pozdravljam našeg građana i ekonomistu Tomislava te mu zahvaljujem na odazivu za intervju.

Kao prvo,možete li se predstaviti našim čitateljima u par crta?

Tomislav-Dakle ja sam Tomislav, igram eRep vec skoro 10 mjeseci. Svoju politicku i poslovnu karijeru sam zapoceo još davnih dana kada je Hrvata u igri bilo oko 60, kada smo preuzeli JAR. Tamo sam 4 mjeseca obnasao duznost Minsitra Ekonomije te sam bio politicki vrlo aktivan, vjerujem da me stariji igraci vrlo dobro znaju. Ato se tice moderne hrvatske povijesti, pri dolasku Hrvatske sam usko suradjivao sa Robyem, Kokachem, Splitom i Sumskim oko pripremanja terena za dolazak Hrvatske, najvise sam radio na podrucju ekonomije. Danas sam can stranke HLD te vise manje obican igrac.

Čime se bavite u vašem pravom životu?

Tomislav-Ucenik sam 3. razreda Ekonomske skole.

Nadalje,znamo da ste jedan od jačih osoba koja je sposobna za obrazloženje i vođenje ekonomskih pitanja u eHrvatskoj,pa ako nas možete malo uputiti u trenutačno stanje naše ekonomije?

Tomislav-Hrvatsko tržište je od integriranja srpskih tvrtki i radnika vrlo nestabilno.
Kao što, vjerujem, dosta ljudi primjećuje, cijene variraju iz dana u dan, malo rastu malo padaju no u drugu ruku plaće ostaju na visokoj razini.
Pošto ipak prevladava trend pada cijena zbog visoke ponude, mislim da će se mnogo vlasnika naći u problemima zbog smanjenih prihoda, nešto se mora mijenjati, a to će vjerojatno biti pad razina plaća ako se pad cijena nastavi. Drugi scenarij je dolazak novog vala igrača koji će dodatnom potražnjom podići cijene proizvoda i odvesti nas u inflaciju kombinirano sa situacijom koja prevladava na MMu.
Bili smo svjedoci pada vrijednosti kune u odnosu na gold. Neki će se sad zapitati kako je to moguće uz deflaciju cijena na tržištu.
Naime, prije tjedan dana, izdano je 40 000 HRK, to je razlog pada vrijednosti kune, ima je previše opticaju i iskreno neznam zašto se to napravilo.
Dodatno se ponukalo poslodavce koji žude za kunama da stave ponude kojima dobivaju više za 1 gold, a i dosta stranaca je jedva dočekalo da ubaci svoje ponude.
Ovo se može riješiti paljenjem novaca, što ja iskreno sumnjam da će se učiniti, ili smanjenjem doziranja kuna u opticaj i na MM.
Možda se htjelo osigurati dodatnu količinu kuna za nadolazeći val novih igrača no to je napravljeno prerano.
Za sada je HNB spasio tržište od takvih ponuda no pitanje je do kad će to moći.
Ostali standardni problemi su kolaps house sektora i neodrživost wood sektora u slučaju prestanka državnog otkupa.
Također, premalo se prati trend cijena, BDP-a i tržište općenito, to definitivno treba ustaliti kako bi se predvidjeli I ublažili problemi.

Ima li osoba u eHrvatskoj za koje bi ste rekli da su uz vas podobni za vođenje ekonomskog dijela naše države?

Tomislav-Naravno, uz bivseg Ministra Rada Sumskog, tu je i Sucko koji je mnogo vremena proveo u ekonomskim krugovima te upio mnogo znanja u tom polju. Za nove igrace stvarno ne bih znao, sposobni ce se definitivno ukazat ako to jesu.

Koliko je jako vezana politika eHrvatske sa našom ekonomijom?

Tomislav-Povezana je u onom smislu u kojem najviše može i biti, u smislu ratnog proširenja i time povećanja tržišta, ponude i potražnje.
Rat ima pozitivne učinke na ekonomiju no treba znati kada je dosta, kada sve to postaje malo previše za ekonomiju zemlje.
Pri tome mislim na stanje dugotrajnog aktivnog rata koje još ne postoji kod nas jer se ne borimo svaki drugi dan, previše potražnje vodi u inflaciju i s vremenom će ona nadvladati našu (i bilo čiju) proizvodnju oružja i ticketa.
Još uvijek stojim kod tvrdnje da je naša ekonomija ratom destabilizirana i da će otići u krajnost ako ne budemo pažljivi.
Ovo nije argument ni za ni protiv rata, samo preporučam krajnji oprez jer je rat dvosjekli mač.

Zamolio sam naše sugrađane koji vas poznaju ili vide vaše komentare i rad,da vam postave par pitanja,pa evo nekih;
Ivan Veliki;MM i kako ga riješiti?

Tomislav- Kao sto rekoh, za sad ga je rijesio HNB, ali kad dodje u situaciju kada to vise nece moci, spaliti novac ili smanjiti ponudu na trzistu izvozom ili drzavnim otkupom na neko vrijeme, dakle postoji nekolicina rjesenja.

GP.1; Šta je po vama neophodno za promijeniti u financijskom aspektu kako bi se kuna stabilizirala,i sta bi sprijecilo da nasi ljudi idu van raditi?

Tomislav- Više se treba pratiti količina kune u opticaju i razinu plaća i cijena. Ljudi idu van uglavnom zbog ratovanja no to više nije potrebno jer rat imamo i doma. Stoga, ljudi odlaze radi veće kupovne moći, u Hrvatskoj vjerojatno nisu zadovoljni za količinom proizvoda koje mogu kupiti. Uostalom, ja bi napravio istraživanje da se ne nagađa. Zašto ljudi odlaze i kako to preventirati.

GP.1; koje prednosti a koje mane vidite u novoizabranoj vladi(vezano za ekonomiju)?

Tomislav- Prednost novog ministra Rada je definitivno poznavanje MM-a. Damjana znam dosta dobro , bio sam mu zapovjednik. Što se tiče ostalih aspekata ekonomskog polja, mislim da nema iskustva s time, možda znanja ima, ali iskustva ne. Zanima me kako će se snaći i ja mu želim sreću.
Oko predsjedničkog ekonomskog aspekta, znam da je Roby stručnjak i da će raditi sve što mu je u moći i raditi će to dobro.

Gjuro;Kako srediti cijene u house sektoru, kako spriječiti divljanje cijena oružja i ticketa pri objavi rata ?

Tomislav- Cijene se neće spustiti ako se ne spusti cijena wooda. Naime, 200 unita drva koje je potrebno za jednu Q1 kuću košta 200 kuna. Pribrojite tome troškove plaća od nekih 150-200 i 10% marže i dobit ćete cijenu koja je daleko previsoka čak i za razvijene igrače koji imaju velike plaće. Osobno bi otvorio državne tvrtke u inozemstvu koja bi zapošljavala naše ljude i prodavao wood kod nas isključivo house tvrtkama. Također bi i nudio poticaje da privatnici otvore tvrtke vani i prodaju na našem tržištu. Domaći wood bi nastavila otkupljivati država no ne zauvijek jer se ne isplati hraniti mrtvog konja.

Rast cijena ticketa i oružja se u ratnom stanju ne može zaustaviti lako, to je normalna reakcija na povećanu potražnju. Jedino povećanjem proizvodnje što je jako teško sa ograničenim brojem igrača, patili bi drugi sektori i iskreno ne vidim razloga da se jedni hajmo reći luksuzni proizvodi poput oružja proizvode punom parom. Što rat dalje odmiče odmicat će i cijene, sumnjam da će se to spriječiti.

Na kraju,imate li kakvu poruku za naše sugrađane i eventualno naše tvrtke?

Tomislav- Ostajte u Hrvatskoj, radite i živite tu, tako najviše pomažete svojoj zemlji, žrtva je ponekad potrebna no sve se da preživjet.
Vlasnicima tvrtki poručujem da surađuju i dogovaraju se, da budu pošteni kako sa cijenama tako i sa plaćama, bez ravnoteže tih dviju faktora nećete ostvariti uspjeh. Slušajte savjete i budite otvoreni za suradnju, vi ste temelj hrvatske ekonomije.

Još jednom hvala na odazivu i nadam se vašem daljnjem uspjehu.

Tomislav- Hvala na pozivu i lijepim zeljama, nadam se da ste zadovoljni, pozdrav svima!

Evo dragi sugrađani nadam se da ste shvatili o čemu također moramo razmišljati,jer ekonomija je također sredstvo modernog ratovanja i treba paziti na našu dragu kunu.

Živite dugo,slobodno i uspješno!!
Branimir Vukadin

Johny Stulic
Admin

Broj postova : 289
Join date : 18.04.2009

https://ehnc.forumhr.com

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.