eHrvatska Narodna Citaonica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prosinac 2008. - Razgovor sa Lukokom, predsjedničkim kandidatom

Go down

Prosinac 2008. -  Razgovor sa Lukokom, predsjedničkim kandidatom Empty Prosinac 2008. - Razgovor sa Lukokom, predsjedničkim kandidatom

Postaj  Vladimir Andreev 18/6/2009, 21:08

U današnjem broju imate priliku pročitati razgovor sa Lukokom, mladim i ambicioznim predsjedničkim kandidatom na predstojećim izborima, osnivačem najmlađe političke stranke u eHrvatskoj, Hrvatskih liberalnih demokrata i uspješnim poznavateljem glavnog ekonomskog tijeka našeg i svjetskog tržišta. Moram priznati da iako radimo u istoj kompaniji (on je radnik većeg skilla i znanja, o wellnesu je pogotovo suvišno pričati op.p.) nismo se često susretali unutar tvorničkog kruga. Doživljavao sam ga kao šutljivog i marljivog mladića kojem, bez obzira na uspješnost i status u samoj kompaniji to nije jedina a možda čak niti prva preokupacija u esvijetu. Svoj bi posao odradio vrlo profesionalno ali nikada nije bio od velikih riječi i sklonosti prema druženju u nekom od kafića koji okružuju naš proizvodni pogon. Tijekom razgovora objasnio mi je rasprostranjenost svojih obveza i stekao sam dojam da je za njega eRepublik daleko više od onih stvari i nivoa na kojem funkcionira većina igrača, uključujući i mene.
Vrlo rado je pristao na razgovor pod uvjetom da ne pogledavam pretjerano prema njegovom laptopu koji je wirelessom spojio na neku nezaštičenu lokalnu jedinicu ne osjećajući pritom grižnju savjesti. Otvoreno prihvaća sve mogućnosti i izazove koji mu se nađu na putu i smatra da je glupost ne iskoristiti ih. Praveći se da gledam ljepoticu za susjednim stolom nekoliko puta sam pogledom prešao preko ekrana njegove moderne mašine ali nisam uspio ugledati ništa zanimljivo. Lukavo je zaklonio pogled na svoje tajne, značajno se nakašljavši dajući mi znak da je vrijeme za konkretna pitanja.


Na koji način Vi osobno doživljavate predsjedničku funkciju i kolika je njena stvarna moć na području odlučivanja vezano uz ekonomske i političke prilike u eHrvatskoj?

-„Predsjednička funkcija sigurno ima svoje važno mjesto u politici, no u „beti“ je predsjednik imao veće ovlasti, mogao bi reći da je sada kroz sam „V1“ došla neka vrsta demokratizacije, ako se tako mogu izraziti. Tim promjenama je više ovlasti prebačeno na kongres, a neke su ovlasti oduzete predsjedniku. U svakom slučaju ne radi se o „fikus“ funkciji.“


Pročitao sam Vašu tvrdnju da je ekonomija kod nas jaka i zdrava. Na temelju kojih pokazatelja tvrdite tako nešto? Da li ta tvrdnja znači da je ona dobra samo za igrače koji već imaju uhodan posao, tvrtke i mjesto na tržištu ili će stabilnost potrajati dovoljno dugo da novi igrači u skladu sa svojim sposobnostima uspiju ekonomski stasati?

-„Ekonomija je trenutno što se tiče cijena u usporedbi sa drugim tržištima sasvim u redu a „citizen fee“ od 20 kuna je vrlo dobar za početnike. Dok sam ja startao imao sam nešto manji „citizen fee“ a u „beti“ ako se ne varam nije bilo dobivanja toliko golda za svako postignuće kao što je sada slučaj, ali nisam siguran.“


Interesira me postoji li kakav drugi način na koji se mogu osigurati sredstva za otvaranje kompanije a da nije klasična posudba?

-„Na žalost ne znam, možda je jedno od rješenja sakupljanje pomoću raznih „achievementa“ ili možda pokušati napraviti obrt sredstava na „monetary marketu“, no sve su to vrlo nestabilne i riskantne solucije .“


Smijem li pitati otkuda nabavljate robu koju možemo nabaviti kod Vas prilično jeftinije nego na „marketu“? Imate li kakvu kompaniju koja Vam pomaže u tome?

-„Na žalost to je poslovna tajna. Ako bi se povjerio iz kojih izvora i kojim načinom uspijevam nabavljati robu vjerujem da bi uskoro dobio konkurenciju a to bi svakako išlo na moju štetu. Kompaniju nemam. Imao sam jednu, Q3 grain u JAR-u sa Tomislavom, no kao što svi znamo admini su na žalost odbili seliti tvrtke pa smo je morali prodati.“


Gdje ste započeli sa igranjem u eRepubliku i čime ste se sve bavili pošto imate različite skillove? Koji savjet možete dati novim igračima, u kojoj grani je najbolje za njih da razvijaju skill?

-„Rodio sam se, možemo reći u Južnoj Africi a od poslova sam radio svašta nešto (smijeh). Koncentrirao sam se na „construcion“ ako se ne varam, ali s dolaskom „V1“ i otvaranjem „grain“ kompanije radio sam za sebe pa sam morao početi od skilla 0. Trenutno bi moj savjet igračima bio da se bave nečim drugim osim „resourca“ jer je premalo radnika u drugim granama.“


Osobno preferirate Peace. Zašto je Peace bolji i koje bi to prednosti donijelo eHrvatskoj?

-„Peace preferiram iz jednog razloga, a taj je što mi se ne sviđa ekspanzivna politika Atlantisa ali sam svjestan u kojoj se poziciji nalazimo i da ćemo se morati priključiti Atlantisu. Samim time sam spreman istoimenu i podržati zbog dobrobiti eHrvatske.“


Koje je Vaše viđenje budućnosti eHrvatske u ekonomskom smislu? Koje grane privrede možemo sami ojačati a koje ćemo sirovine ili proizvode biti prisiljeni uvoziti?

-„Sasvim je logično da ćemo razvijati ono za što imamo sirovine, a to su ponajprije „wood“ i „grain“. Dok će se po mojem mišljenju, uvoz bazirati na „oilu“ i „diamondsima“.“


Moju pažnju je izazvala Vaša izjava da većina glasova u kongresu ne izražava automatski i većinsku volju egrađana. Međutim, bolji način vladanja od ovoga nije smišljen. Bojite li se pritom da se prevelika moć, ekonomska i svaka druga, akumulira u rukama određenih pojedinaca i da se stvaraju interesne skupine bez obzira na političke razlike?

„Naravno, demokracija je navodno najbolji način vladanja ali se nesuglasica može dogoditi i unutar samih stranaka te neka stajališta ne moraju biti ista. Ako su kongresmeni izabrani na brzinu i bez razmišljanja onih koji ih biraju, oni se mogu naći u situaciji da donesu odluku koja je po njihovom mišljenju najbolja ali za ostalih 99% građanstva možda i nije. Svjestan sam da se tome ne može stati na kraj. Apeliram pritom na egrađane da si daju truda i upoznaju kandidate za kongres, njihove planove i programe kako bi što odgovornije pristupili svojem pravu glasovanja.“


Kod Vas primjećujem priličnu ekonomsku i gospodarsku aktivnost, mislim pritom na Vaše razne akcije poput Lukok fonda, stalne ponude jeftinijih proizvoda, jeftinijih „moving ticketa“, ima li pritom kongresmena spremnih da podrže Vaš plan u vezi Fonda za nezaposlene i Mirovinskog fonda, svojevrsne e-banke?

-„Za ostale kongresmene ne znam, iskreno, o tome baš i nisam s njima razgovarao ali sam to svakako uvrstio u program svoje stranke jer mislim da je potrebno. Obje ideje sam već bio objasnio detaljnije na više mjesta pa ću ukratko ponoviti...Mirovinski fond bi bio fond u kojem građani ulože gold na duže vrijeme, s kojim država radi što hoće i treba a na kraju vraća taj iznos sa kamatama. Taj novac bi mogao ići u daljnje posudbe u HNB ili u neke državne firme kako bi se povećao prihod. Ideja se još može razraditi ali svakako mislim da počiva na dobrim temeljima i da bi je trebalo ozbiljno razmotriti.“


Jedini ste čelnik stranke koji svojim članovima dodjeljuje određena sredstva pa svejedno brojite svega sedam članova. Odlučim li se učlaniti u Vašu stranku koliki iznos sredstava bi bio namijenjen meni, koje bi mi bile obveze kao člana i da li bi uz Vašu pomoć puno brže savladao ekonomske izazove koji se nalaze pred svim novim igračima?

-„Na tu sam ideju došao jer sam bio malo očajan, ali 1.1. (na taj dan smo vodili razgovor op.p.) isplata će se održati, kao i na neke druge datume. Isplata može biti u „giftu“, Q3 hrani, ticketima ili nečemu sličnom. Želim reći da ne mora uvijek biti u novcu. Svaki će član stranke nešto dobiti. Budući da je stranka još uvijek na žalost mala, ipak je lakše posvetiti se svakom članu pojedinačno, no moj cilj je svakako više od dvadeset članova i to što je prije moguće, trenutno broj stagnira između četiri i osam…“

Vladimir Andreev

Broj postova : 194
Join date : 12.05.2009

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.