eHrvatska Narodna Citaonica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Travanj 2010. - retrodevil - konkretni potezi

Go down

Travanj 2010. - retrodevil - konkretni potezi Empty Travanj 2010. - retrodevil - konkretni potezi

Postaj  retrodevil 18/4/2010, 00:38

Novi dan, novi članak. Napokon se dogodilo ono za kaj stalno prozivam i zbog čega se stalno živciram - netko razmišlja! Povodom mojih zadnjih članaka, dobio sam poruke u kojima neki igrači iznose neke svoje ideje te smatram da bi bio red da ih se barem razmotri, a onda, prema mogućnostima, i implementira

Ideja br. 1 - pravosuđe

U linku iznad možete pročitati ideju. Ukratko - osnuje se institucija u eHrvatskoj koja bi bila nezavisna od politike koja je aktualna, a bavila bi se razlučivanjem pravde od nepravde te moralnosti. Moja zamjerka na ideju jest - ne bih tražio ban eHrvata! Međutim, može ih se javno osuditi. Svi znamo da su mediji moćno sredstvo. Pogledajte samo članke našeg PUNKA! Kad taj čovjek progovori, vjerojatno 99% ljudi bi se moglo postidjeti kad se pogleda u ogledalo. Dakle, ideja je po mom mišljenju u redu te bi se uz malo dorade bez problema mogla ostvariti pa bih evo stavio to pod neko predizborno obećanje Smile

Ideja br. 2 - službeno predsjedničko glasilo

Jednostavno - umjesto da svaki predsjednik svaki mjesec skuplja subove, napravi se potpuno ista stvar kao i sa službenim glasilom Ministarstva obrane. Jedne novine na koje će se svi subati i maksimalan broj ljudi će vidjeti što nam koji predsjednik želi reći. Kada to ostvarimo, točni detalji oko toga će izaći u tom službenom glasilu. (Inače ideja je već odavno u implementaciji u nekim drugim državama). To bi bilo daljnje obećanje.

Ideja br. 3 - HNB i ekonomija

Ova ideja mi je došla ingame na PM, a ne u vidu članka. O čemu je riječ? Evo kopiram tekst u potpunosti:

1. uciniti HNB potpuno neovisnim od politike - MOGUCE JE POSTAVITI JEDNOG , DVA ILI VISE GUVERNERA
2. dati ovlasti HNB-u da posjeduje spiskove SVIH drzavnih orgova i njihove pasove - jedino tako je kontrola moguca od njihove strane.
3. obavezati HNB da mora uzvrsavati zahtjeve parlamenta i predsjednika ali ih mora i upozoravati na moguce dobre i lose strane tih odluka.
4. SVE donacije, prihodi, porezi itd. MORA ici prvo preko HNB-a pa tek onda na neki org ili ministarstvo. - to je jednostavno zbog evidencije i lakseg planiranja prihoda i rashoda.
5. ljudi koji vode HNB - guverneri - moraju medusobno znati svoj RL identitet i imati brojeve telefona .
6. donijeti te odluke u ustavu eHr tako da ih ne moze mijenjati svaki predsjednik.
7. potom odrediti OBAVEZNU pricuvu u HNB i tocno definirati da ona sluzi za ocuvanje monetarnog sustava i kao jamstvo za drzavne obveznice (u rl je pravilo da je dovoljno 35 - 45% od trenutnog stanja fonda)
8. zabraniti bilo kakvu donaciju direktno drzavnim orgovima ili medusobnu interakciju medu njima.
sad kad se ima sav priljev novca pod kontrolom lako je planirati rashode.


Kako sam ja to shvatio? Jednostavno - predsjednik NE drži pass HNB-a, nema više doniranja u Crveni križ, Zavod za zdravstvo i slično. SVE donacije, bilo koje namjene (može se poslati PM čemu služi) idu najprije na HNB, a onda sa HNB-a u daljnje institucije za koje su namijenjene. Time bi se dobila potpuna transparentnost državnih financija jer, ruku na srce, sumnjam da itko može reći koliko država zapravo ima novaca na raznim orgovima i u raznim firmama. Na minimum se smanjuje mogućnost malverzacija, kako predsjednika, tako i zaposlenika koji imaju passove inih orgova.

Što je negativno u ovoj ideji? Opet jednostavno - transparentnost koju pružamo sami sebi, pružamo i našim neprijateljima. Nije baš poželjno da ti neprijatelj zna koliko imaš novaca. Međutim, općenito gledano, ideja ima potencijala te bih ju, uz neke preinake, također proveo. Koje preinake? E pa one bi bile poznate guverneru/guvernerima i kongresu.

Molim da mi i dalje šaljete svoje ideje i razmišljanja, bit će objavljena sigurno, a provedena ukoliko budem u mogućnosti provesti ih. Glasajte pametno Smile

Do daljnjeg čitanja,
retrodevil

retrodevil

Broj postova : 23
Join date : 17.04.2010

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.