eHrvatska Narodna Citaonica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Svibanj 2010. - Ekskluzivni intervju s Robyjem Petricem, Ocem eDomovine

Go down

Svibanj 2010. - Ekskluzivni intervju s Robyjem Petricem, Ocem eDomovine Empty Svibanj 2010. - Ekskluzivni intervju s Robyjem Petricem, Ocem eDomovine

Postaj  tajnoime 12/6/2010, 21:51

eSentinel, Broj 29., Dan 921.



Pred vama je dugo najavljivani i još duže očekivani ekskluzivni intervju s Roby Petricem, prvim eHrvatskim Predsjednikom i Ocem eDomovine, te bivšim Predsjednikom eSAD-a.

Intervju je poduži, ali vjerujte mi isplati ga se pročitati od početka do kraja. Smile



Stariji te igrači dobro znaju i pamte, ali zbog mlađih generacije reci nam nekoliko riječi o igraču Robyju Petricu?

Rođen sam kao vrlo mlad, odrastao brzo, ispunio sve što sam planirao u eRepubliku i umro u tišini... Najkraće rečeno i bez egotripa.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

eRepublik si počeo igrati dok još nije bilo eHrvatske. Kako je to uopće izgledalo?

S današnje perspektive čudno, s tadašnje najnormalnije, jer kad se većina starih igrača i registrirala, nije ni znala da dolazi Hrvatska, odnosno, saznali su tek u igri. Igralo se na engleskom, ja i ekipa u SAD-u, drugi u UK ili Njemačkoj, uglavnom je poznavanje jezika određivalo gdje će tko igrati.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Kako si uopće saznao za eRepublik?

Tražeći crack za Tropico Island (političku simulaciju) koju sam naplanirao igrati pod godišnjim. Naletio na link, registrirao se, i godišnji se produžio na cijelu godinu...

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Kako je izgledao sam početak stvaranja eHrvatske, u kojem si i sam sudjelovao?

Teže nego sve poslije. Prvi dan je bio najteži, drugi tek mrvicu lakši (ili čak i teži, ne sjećam se, zaboravio sam čak i raditi koliko je bilo posla), itd.. Tada je bilo relativno malo znanja, i najveći dio posla je bio na onima koji su nešto znali, odnosno znali napredne mehanizme igre.

Teško je to shvatiti s današnje perspektive, ali mi smo morali smisliti ono što se danas čini najuobičajenijom stvari, od ministarstava do raznih programa. Ali učinjeno je najvažnije - preneseno je znanje, a to se u pripremi smatralo osnovom razvoja Hrvatske.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Gdje je nestalo to zajedništvo i jedinstvo koje nas je tako krasilo na početku?

Kao da je na početku bilo drukčije, haha... Samo se to s vremenom izgubi u sjećanju, pa ostanu zapamćene dobre (i loše, dakako) stvari. Svađali smo se ko vragovi, ali uvijek bili zajedno kad je u pitanju bila Domovina. I nakon opasnosti - opet ispočetka, opali jedan po drugome.

Vidim da se ni danas nije to promjenilo, ali nije to ništa loše iz šire perspektive, bilo bi predosadno da je drukčije.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Koja ti je bila misao vodilja kada si u prosincu 2008. godine osnovao Hrvatsku Demokratsku Stranku?

Pripremiti teren za know-how ekipu koja bi se ovdje skupila, što je i učinjeno, i ta je ekipa najvećim dijelom odradila početni posao. Ne kažem da drugi nisu, dapače, ali ovo je bila okosnica.

Imao sam i plan ujediniti stranke lijevog centra u jednu veliku svjetsku organizaciju u kojoj bi HDS imao važnu ulogu, a time i Hrvatska, da bi došli lakše do pozicije u svjetskim razmjerima, ali nikad nisam stigao, zbog poslova oko vođenja države.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Kada si prestao aktivno igrati i koji je bio razlog?

Dođe trenutak kad shvatiš da nisi normalan i da visiš cijelo vrijeme tu, i da ti polovica mozga razmišlja o eRepubliku, a tek druga o cijelom pravom svijetu, životu i problemima. Valja od nečega i živjeti u pravom životu, zrak ne puni moju mješinu s dovoljno proteina...

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Zašto nisi ostao barem dvokliker?

U vrijeme prestanka igranja pojavila mi se i određena odbojnost prema igri nakon toliko igranja, a znao sam da za mnom osobno više nema potrebe, jer se sve pravilno razvilo i bilo je mnogo sposobnih ljudi koji su mogli dalje nastaviti s onim što smo pokrenuli.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Vidim da ti je wellness postojan. Održavaš li ga sam takvim ili je to zasluga dobrih ljudi?

Uglavnom me hrane, što mi je drago i vjerojatno je to mirovina koju sam zaradio dijeleći goldove kad sam bio među najbogatijim ljudima u eRepubliku. Hvala svima koji me drže na životu, a budućim predsjednicima poručujem - nemoje se kandidirati radi mirovine, mizerna je Smile

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Kada možemo očekivati tvoj povratak među aktivne eIgrače?

Nikad, ne vrijedim više od jedne eBebe, jer sam totalno out... Lurkam tu i tamo, ali nek drugi ostvaruju karijere, ja sam svoje u eRepubliku odavno ostvario.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Pratiš li ipak na neki način i dalje što se događa na eRepubliku, a pogotovo u eHrvatskoj?

Rekoh - lurkam polako, i to s velikim zadovoljstvom. Ono sve što smo mi koji smo bili među prvima zamislili ostvarilo se, i to na najbolji mogući način. To me čini sretnim i zadovoljnim u okvirima moje uloge koju sam imao u eRepubliku, i to mi je dovoljno.

Ali nisam up-to-date, i ne pratim previše... Dovoljan mi je pogled na mapu, recimo to tako.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Što misliš o današnjoj političkoj situaciji u eHrvatskoj?

Ne pratim previše, ali pretpostavljam da nije ništa drukčija od mojeg vremena. Svađe, podmetanja, prozivanja, skandali, jedni kradu, drugi bi krali, masa se povodi i diže revolucije. Jesam li pogodio?

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

U Hrvatskoj je nažalost očito postao običaj TO-ati političke stranke koje ti iz nekog razloga smetaju. Kakav je tvoj stav o tome i podržavaš li takve metode?

Ja sam u ePolitici oduvijek bio pragmatik. Što je smetalo, to sam maknuo, što je valjalo, to sam pridobio. Bez toga ne možeš na vrh, ili bolje rečeno - bez toga si uvijek drugi ili treći. Zaključak izvedi sam...

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Smatraš li da je eHrvatska dosegla svoj maksimum na eRepubliku ili vidiš mjesta za daljnji napredak?

Uvijek ima mjesta za napredak i valja samo poticati i prihvaćati pametne, pa čak i glupe ideje. Svakome treba dati mjesto i prostor da se i sam razvija i da razmišlja o razvijanju eHrvatske, i na taj način se uvijek napreduje.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Kao bivši Predsjednik SAD-a, kako komentiraš njihov izlazak iz EDEN-a?

Ah, oduvijek su bili čudni u politici... To je sve što ću komentirati. Recimo ovako - oduvijek su htjeli biti i j.... i pošteni.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Smatraš li da je koordinacija u bivšem ATLANTIS-u bila bolje nego li je sada u EDEN-u?

Pojma nemam kakva je koordinacija u EDEN-u, ali u Atlantisu je bila - katastrofalna! Po mom skromnom mišljenju, Atlantis je počeo funkcionirati tek dolaskom Poljaka i nas, a vidim da je to i okosnica današnjeg EDEN-a. Pametnome dosta.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

U zadnje vrijeme javljale su se različite glasine o preslagivanju saveza, pa se čak nagađalo da bi eHrvatska mogla završiti u istom savezu sa Srbima i Mađarima. Smatraš li da bi to bio ispravan put i bi li ikada osobno podržao jedan takav savez?

Ako se izuzme da nisam potpuno u toku sa svim geopolitičkim zbivanjima i odnosima, moj je put (ponavljam) oduvijek bio - pragmatizam. Da najbolje za Hrvatsku znači savez sa Srbima i Mađarima - ja osobno nemam ništa protiv.

Ne bi to bilo ni prvo ni zadnje preslagivanje među savezima, a ako omogućuje sigurnost i razvoj sa šireg geopolitičkog aspekta, onda je u suštini - opravdano.

Ponavljam, ovo je bez uvida u trenutnu situaciju. Vjerujem da Predsjednik i Vlada znaju najbolje, te da su u stanju donijeti kvalitetnu i dugoročnu odluku oko takvih stvari.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Vjerojatno znaš da će eRepublik uskoro biti nadograđen na novu veziju. Očekuju nas novi vojni, ekonomski, politički i drugi moduli koji će igru učiniti mnogo kompleksnijom nego što je ona sada. Što misliš o ovim promjenama i kakve efekte možemo očekivati?

Pojma nemam, znam da je meni osobno pukao film nakon V1, pa će vjerojatno tako biti i masi ljudi s V2. Nakon toga će se sve smiriti, doći će novi igrači, i tresti će se brda, rodit će se miš. I opet će svi biti zadovoljni.

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Nešto što se jednostavno mora pitati bivše Predsjednike... Gdje su dukati? Very Happy

Kod Borkana i Kokacha Smile No, nakon šeste pive, uz poljupce i grljenje, prihvatio sam činjenicu da su ih potrošili na obranu domovine, pa im opraštam Smile

~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~ ~

Što bi za kraj poručio našim čitateljima?

Štogod, i kad god se dogodilo u politici, odnosima, novinama ili čemu god, nemojte nikad smetnuti s uma da je jedina i najvažnija u ovoj igri - eHrvatska. Toga smo se svi dosad držali, i tako treba uvijek ostati...

tajnoime
Admin

Broj postova : 345
Join date : 07.03.2010

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.