eHrvatska Narodna Citaonica
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Travanj 2009. - Populacija: koliko nas zapravo ima?

Go down

Travanj 2009. - Populacija: koliko nas zapravo ima? Empty Travanj 2009. - Populacija: koliko nas zapravo ima?

Postaj  Johny Stulic 19/4/2009, 20:35

Populacija: koliko nas zapravo ima?

U ovom članku bavit ću se konkretnim brojkama, i pozabaviti se populacijskom statistikom i pokušati pronaći odgovor na vječno pitanje: koliko nas zapravo ima?

Ovaj članak je svojevrstan nastavak onog jučerašnjeg u kojem sam govorio o sindromu odljeva aktivnog stanovništva u inozemstvo. Neki su moje argumente prihvatili, neki ne. Ovi drugi su mi zamjerili, direktno ili indirektno, neupućenost, pretjerano domoljublje (!?), službovanje vladajućoj hunti (!?) i širenje propagande u svrhu pretvaranja stanovništva u svojevrsne minion-e (!!??). No dobronamjeran komentar koji mi je takoreći otvorio oči, kaže kako sam suviše idealist i premalo pragmatik.

Prije nego se bacim na stvar, mala digresija. Nisam član Vlade niti sudjelujem u izvršnoj vlasti na bilo koji način. Nisam pripadnik vojske. Nisam član niti jedne političke stranke, velike ili male. Član sam Kongresa, poduzetnik, aktivan igrač, političar, medijski komentator. Mogu si priuštiti idealizam (dok oni na vlasti to ne mogu) i uživam u tome. No, ovim člankom pokušat ću pokazati kako iza svakog idealizma postoji zrnce pragmatizma. Dakle, odgovor na pitanje: koliko nas zapravo ima?

Premisa od koje ću krenuti je činjenica da su oni koji aktivno igraju ovu igru zaposleni egrađani. Oni koji su aktivni, a ne rade iz ovog ili onog razloga mogu se valjda prebrojati na prste, stoga je taj broj zanemariv. Ipak, ono što treba imati na umu je upitna točnost eRepublik statistika koje ću koristiti. Naime, eRepublik Rankings je poznat po sumnjivoj svježini podataka koji se prikazuju, ali često i način na koji se do tih podataka dolazi. Nemojte se začuditi ako na različitim mjestima pronađete različite brojke za istu stvar. No, eRepublik Rankings je najbolje što imamo, stoga ću te podatke uzeti za referentne.

Statistike nam kažu da je eHrvatska 6. najnaseljenija zemlja eRepublika sa 5325 građana. Ovo je zavidna brojka kojom se možemo ponositi. No, ta ista statistika nam kaže da eHrvatska drži neslavno 1. mjesto kad je neuposlenost u pitanju, s nevjerojatnih 64,33%! Što to znači? To znači da je od onih 5325 svega 35,67% aktivnih igrača, odnosno, ima nas 1899!. I nije tako zavidno, kad se uzme u obzir da je gotovo dvije trećina eHrvata - neaktivno.

No, nismo mi jedini s ovim problemom. Evo kako s 'pravim' brojem stanovnika stoje nama susjedne države i neke velike sile eRepublika (svi podaci od 19.04.09. - Day 516 of the New World):

eHrvatska 5325 1899

eBiH 1148 512

eSlovenija 439 224

eSrbija 484 295

eMađarska 11469 6124

eItalija 1906 906

eRumunjska 12712 8333

eŠpanjolska 5289 2783

eSAD 16080 6636

eUK 7533 2879

eIndonezija 11964 7403

Ispada da je najnapučenija zapravo Rumunjska, slijede je Indonezija, SAD, Mađarska, UK, Španjolska i Hrvatska, kao sedma. Ima još zemalja (10ak) koje možda imaju više aktivnih stanovnika od nas, nisam provjeravao.

Ispada da nas baš i nije tako mnogo. I onda ja idealist kad kažem: radite u eHrvatskoj, nema nas dovoljno da pokrećemo gospodarstvo. Pagmatičnije od ovog ne ide :p

Johny Stulic
Admin

Broj postova : 289
Join date : 18.04.2009

https://ehnc.forumhr.com

[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.